subota, 30. jul 2016.  18:23h
Pročitano 2184 puta

Ministar Vulin posetio Pančevo povodom Međunarodnog dana borbe protiv trgovine ljudima (FOTO)

Međunarodni dan borbe protiv trgovine ljudima, 30. jul, obeležen je u Pančevu, a ministar Aleksandar Vulin tim povodom posetio je naš grad i družio se sa aktivistima Crvenog krsta na jednoj od tačaka "Rute plavog srca" u Aviv Parku, gde je bila formirana Sigurna Zona.

Ministar Aleksandar Vulin obišao je Sigurnu Zonu u Aviv parku koja je imala sadržaj za najmlađe, gde su oni mogli kroz druženje i igru sa volonterima Crvenog krsta Srbije da nauče o bezbednom ponašanju u rizičnim situacijama Ministar Aleksandar Vulin obišao je Sigurnu Zonu u Aviv parku koja je imala sadržaj za najmlađe, gde su oni mogli kroz druženje i igru sa volonterima Crvenog krsta Srbije da nauče o bezbednom ponašanju u rizičnim situacijama Pančevo.MOJKraj.rs

Sava Veselinović, koordinator Tima za borbu protiv trgovine ljudima Crvenog krsta Pančevo kaže da su u Sigurnoj zoni svi građani imali priliku da se informišu o problemu trgovine ljudima i merama zaštite.

Danas u periodu od 11 do 17 časova, na tačkama "Rute plavog srca", poput autobuske stanice, Gradskog parka, Narodne bašte, kao i ispred prostorija Crvenog krsta Pančevo, volonteri su pozivali građane Pančeva da se uključe u međunarodnu foto-kampanju Plavog Srca i da, formirajući rukama srce, iskažu svoju podršku žrtvama trgovine ljudima širom sveta i simbolično im pokažemo da nisu same. Našem pozivu tokom prepodneva odazvalo se više od 300 naših sugrađana, a akciju nastavljamo u Aviv parku, u okviru Sigurne zone. Plavo srce predstavlja jedinstveni znak za Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima i za podršku žrtvama trgovine ljudima, rekao je Veselinović.

 

0 deca slazu pazle

 

Ministar za rad, zapošaljavanje, boračka pitanja i socijalnu politiku Aleksandar Vulin obišao je Sigurnu Zonu u Aviv parku koja je imala sadržaj za najmlađe, gde su oni mogli kroz druženje i igru sa volonterima Crvenog krsta Srbije da nauče o bezbednom ponašanju u rizičnim situacijama. U Sigurnoj Zoni, nalazio se i kutak za roditelje odnosno odrasle u kome su mogli da saznaju o problemu trgovine ljudima kroz primere iz Srbije i sveta, a ministru Vulinu je predočeno na koji način se preventivno deluje kada je trgovina ljudima u pitanju.

Crveni krst kroz brojnu mrežu svojih volontera ume da skrene pažnju na brojna goruća pitanja u našem društvu. Trgovina ljudima je jedno od najmračnijih i najmonstruoznijih krivičnih dela koje možete da uradite. To nije samo trgovina nečijim znanjem, nečijim radom već i trgovina ljudskim dostojanstvom. Na žalost, i naše društvo je itekako pogođeno i otvoreno za razne oblike trgovine ljudima. Prošle godine smo identifikovali 40 žrtava trgovine ljudima, od kojih su 24 bili deca. Ove godine, do sada, već je identifikovano oko 30, rekao je Vulin.

 

12 plavo srce

 

On je podsetio da se u zemlji suočavamo i sa migrantskom krizom koja sobom nosi više stotina hiljada očajnih ljudi koji prolaze kroz našu zemlju i neki od njih jesu žrtve trgovine ljudima.

Veoma je teško utvrditi ko je od njih žrtva trgovine ljudima, jer oni se kreću i ne zadržavaju se ovde, ali tamo gde odlaze takođe su veoma ranjivi, kao što su bili ranjivi i tamo odakle su došli. Postoje i slučajevi da krijumčari angažuju maloletnike, državljane domaćih zemalja kroz koje ovi ljudi prolaze da bi bili njihovi vodiči i bili za njih krijumčari i da bi zahvaljujući svom maloletstvu izbegavali drastične zakonske kazne. Ali i oni su zapravo žrtve trgovine ljudima. Trgovina ljudima je nešto što može da se desi bilo kome od nas – nama, našim roditeljima, našoj deci. Zato su ove aktivnosti od izuzetne važnosti da skrenemo pažnju čitavom društvu da je to moguće. Društvene mreže i internet su jednostavan način za komunikaciju sa najmlađima, tako da svi zajedno moramo da radimo na tome da upozorimo i decu i odrasle da ne znaju sa kime stupaju u kontakt i da ne znaju ko im šta nudi. Ovaj današnji dan je prilika da razmislimo o tome, da kada budemo sa svojom porodicom da pročitamo neki od materijala Crvenog krsta i informišemo se o trgovini ljudima i da na današnji dan skrenemo pažnju javnosti na ovaj sve prisutniji problem, rekao je Vulin.

 

0 sava i sekretarke

 

Vesna Milenović, generalna sekretarka Crvenog krsta Srbije podsetila je da se u Pančevu organizuje centralni program obeležavanja Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima.

Prošle godine je Crveni krst u Srbiji više od 27.000 pripadnika takozvanih ranjivih grupa, a to su deca u osnovnim i srednjim školama, deca romske nacionalnosti, deca sa smetnjama u razvoju, upoznao sa opasnostima od trgovine ljudima. Učili smo ih kako izbeći zamku, ako upadneš u zamku kako se izvući, a od početka realizacije ove aktivnosti, od 2005. godine kada je Crveni krst u pitanju, naše preventivne poruke stigle su do 170 hiljada pripadnika ovih ranjivih grupa, rekla je Milenović.

Ona je dodala da je posebno važno da u Crvenom krstu postoji jezgro od 820 edukovanih mladih trenera koji po principu vršnjačke edukacije obučavaju druge za koje ocene da mogu da budu uključeni u program kao edukatori i sa nivoa Crvenog krsta Srbije i Crvenog krsta Vojvodine spuštaju to znanje do nivoa lokalnih zajednica, gde se život i dešava i gde se problemi i javljaju.

 

0 za kraj teksta

Autor:  Pančevo.MOJKraj.rs
Ocenite ovaj članak:
(4 glasova)

Dodaj komentarSaglasan sam sa pravilima komentarisanja navedenim u uslovima korišćenja!
EUR 0.00 0.00 USD 0.00 0.00 CHF 0.00 0.00 SEK 0.00 0.00